Program profilaktyki raka piersi
Choroba nowotworowa może dotknąć także Ciebie. Nie zwlekaj! Zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne. Jak najwcześniejsze wykrycie choroby, przy obecnym rozwoju medycyny, daje niemal całkowitą pewność wyleczenia.
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka sutka obejmuje populację kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) które nie miały wykonywanej mammografii w ciagu ostatnich 24 miesięcy.
Rejestracja tel.: (052) 39 56 550
lub osobiście w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej naszego szpitala (I piętro).
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Według danych opublikowanych przez GUS w 2000r. na nowotwór złośliwy sutka zachorowało w Polsce 10 987 kobiet. Liczba nowych zachorowań na 100 tysięcy kobiet wzrosła z poziomu 50,5 w roku 1999 do 55,3 w roku 2000.
Przed badaniem pacjentki wypełniają ankietę o stanie zdrowia. Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik. Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.
Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i pozwala na ocenę piersi pod kątem występujących zmian. Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc tego badania. Potrzebna jest jedynie dobra wola.
Główne czynniki ryzyka raka piersi:
- wiek 50-69
- rak piersi w rodzinie
- mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
- wczesna 1-sza miesiączka przed 12 rokiem życia
- późna menopauza po 55 roku życia
- urodzenie dziecka po 35 roku życia
- bezdzietność
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi
Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi, zwiększenie odsetka wyleczeń i podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka piersi.